Kada kažemo kampiranje ljeti svi odmah pomislimo na ugodno sunčanje uz obalu, djecu koja uživaju u igrama na pijesku i sa vodom ili ugodnom povjetacu na omiljenom vrhu planine.
Kampiranje ljeti može se učiniti kao teško, ako trebate pješačiti ili imate zdravstvenih tegoba.
Prva asocijacije je visoka temperatura, ali postoje brojni savjeti kako da se sačuvate od negativnih uticaja uz dobru opremu.
Nekoliko trikova kako da Vaš šator ostane hladan, prozračan i svjež te Vam time garantuje miran san i potpuno uživanje nakon dugih ljetnjih dana, može pomoći i veoma olakšati.
Kako postići bolju hladnoću u šatoru?
Odlazite na spavanje malo kasnije
- Obzirom da je ljeto, možete sebi da prijuštite duži dan i veliki broj aktivnosti.
- Možete odmarati sa prijateljima, popiti još nekoliko pića, posmatrati mjesečinu ili slušati laganu muziku.
- Odlazak na spavanje za sat ili dva kasnije garantovaće opadanje temperature i ugodnije spavanje u šatoru.
Ventilacija-prozori i vrata
- Prije nego krenete na spavanje možete otvoriti prozore i vrata na šatoru, kako bi došlo do bolje ventilacije i prozračnosti.
- Noću, dok spavate možete koristiti ventilacijske rešetke na prozorima.
- Ako Vaš model šatora ima duplu presvlaku ili dupla vrata možete ih ukloniti ili zatvorti samo unutrašnja vrata sa mrežicom da vjetar može puhati neometano.
- Mrežice za prozorima i vratima biće dovolj na zaštita od insekata, a istodobno i idelano rješenje za ulazak svježeg noćnog zraka u šator.
- Danju neka Vam vrata i prozori budu zatvoreni, a noću prije spavanja otvoreni, kao i kod kuće.
Instalacija šatora
- Ako imate priliku da birate mjesto ispod drveta ili ono u kojem je većinskim dijelom dana hlad, odaberite ga! Stvari unutar štaora će se manje zagrijavati, a temperatura će se manje zadržavati u šatoru. Tako ćete spriječiti kondenzaciju, osigurati ugodnost temperature.
- Ako šator bude izložen najjačim dnevnim temperaturama, dugo vremena će Vam trebati za prirodni način hlađenja i ventilacije.
Ventilator
- Jedno od najjednostavnijih rješenja i artikala koji mogu djelovati odmah.
- Ventilator ne reguliše temperaturu, ali može poboljšati cirkulaciju vazduha i rashladiti Vas.
- Djeluje osvježavajuće i prostor postaje prijatnije mjesto za samo nekoliko minuta.
- Ako imate ventilatore na struju, to je rješenje efikasinije i praktičniji primjenjivije, ali ako to nije slučaj možete koristiti model na baterije.
- Najpraktičniji i najdostupniji su modeli od 12V, njihova cijena je uglavnom manje od 30€
Vanjski i unutarnji šator
- Ako se Vaš šator mnogo zagrijalo tokom dana i ne možete brzo da ga ohladite, možete da uklonite vanjski šator i ostavite samo unutarnji.
- Nakon hlađenje možete da vratite vanjski šator, a ako ste sigurni da će noć biti suva možete spavati samo u unutarnjem šatoru.
Izolacijski pokrivači
- Ako na prozorima imate izolacijske pokrove kako ne bi došlo do otpuštanja toploe zimi, takođe i zbog toga da Vaši šatori ne bi smrzli, ljeti ih možete slobodno ukloniti.
- Postoje prostirke kojima možete prektiti šatore kako bi se toplota od njih odbijala. Takvi pokrivu uglavnom su idelani za prekrivanje bočnih, manjih šatora ili krovova većih modela.
Kako ljepše spavati?
- Da bi održali prozračnost i hladnoću, a ostajete pri odluciu da spavate unutar šatora bolje je da se prekrijete tankim ćebetom, prekrivačem bez vunenih dijelova ili samo čaršafom.
- Koristite dušeke na napuhavanje, a ne vreće za spavanje.
- Ako imate priliku da spavate van šatora, to bi bilo idelano rješenje. Možete da odmarate na udobnim ležajevima sa laganim prekrivačima, na zračnim madracima ili u visećim mrežama.
Pamučni šator ili poliesterski?
Pamučni
- Praktičniji
- Brzo se hladi
- Manje zadržava toplotu
- Više diše
- Automatski se oslobađa
Poliester
- Brzo se zagrijava
- Sporije se hladi
- Nije prozračan
- Otporan na vodu
U svakom slučaju stručnjaci predlažu za sve plaže i tople destinacije šatore koji nisu nailonski zbog kondenzacije, a poliesterski su kvalitetniji i odgovarajući modeli, jer se lakše održavaju i manja je vjerovatnoća da dođe do oštećenja.
Pamučni modeli mogu da izblijede i upijaju mirise, nisu vodootpornu, ali u smislu hladnog šatora su izuzetno praktično rješenje.
Nadam se da su Vam ove informacije bile korisne, a za još nekoliko trikova predlažem da dobro ohladite zglobove na rukama i nogama prije spavanja, umijete se hladnom vodom ili blago nakvasite čaršaf kojim se pokrivate, svežete kosu, obezbijedite se od uboda komaraca i uzivate u spavanju bez čarapa i dugih nogavica.
Kako se vi hladite tokom kampiranja?
Da li je Vaš šator udoban, prozračan i hladan tokom noći?
Gorica